Haber Detayı
17 Ekim 2020 - Cumartesi 11:40
 
Ülkede bir ilk ''Spor Eczacılığı''
Ülke sporuna ve sporcularına sporcu sağlığı danışmanlık hizmetlerinin profesyonel olarak eczacılar tarafından sağlanmasına yönelik düzenlenecek olan Spor Eczacılığı sertifika programı başlıyor.
SPOR Haberi
Ülkede bir ilk ''Spor Eczacılığı''

haber detay detay üstü
Ülke sporuna ve sporcularına sporcu sağlığı danışmanlık hizmetlerinin profesyonel olarak eczacılar tarafından sağlanmasına yönelik düzenlenecek olan Spor Eczacılığı sertifika programı başlıyor. Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği'nin organize ettiği ve Birlik Başkanı Umut Öksüz tarafından duyurulan sertifika programı ülkemizde ilk kez yapılacak. Alanında uzman eczacıların eğitim vereceği program doğrultusunda ülke sporuna bu vesile ile ilaç kullanımında danışmanlık hizmetlerinin doğru şekilde verilmesi hedeflenecek.
 
Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (KTEB) Başkanı Umut Öksüz'ün açıklaması şöyle;
 
"Spor Eczacılığı dünya genelinde yaygın bir şekilde uygulanmaya başlamış, profesyonel spor arenalarındaki, sağlık ekiplerinin temel parçası olarak eczacı meslektaşlarımız da görev almaya başlamıştır.
Spor Eczacılığı akılcı ilaç kullanımında danışmanlık hizmeti, sporcularımıza dopingle mücedelede doğru tarafta kalmalarını sağlamak adına kendilerine rehberlik etmek, dopingle mücadelede farkındalık sağlamak, güvenli ilaç kullanımında sporcularımızı bilinçlendirmek, kaliteli besin destek ürünlerinin kullanımını sağlamak, spor esnasında ilaç kullanımı yanı sıra ergojenik yardım, doğru tercih ve güvenilir danışmanlık hizmeti sağlamak, sporcularımızın sakatlanmalarında doğru tercih edilmesi gereken soft ortopedik tıbbi malzeme ürünlerinin kullanımında sporcuları bilgilendirmek, sporculara hekimlerimiz tarafından yazılmış majistral reçetelerin hazırlanmasını sağlamak ve sporcularımız için etkisi yüksek istenmeyen etkilerde düşük tedavi seçeneklerini sağlamak açısından dünya geneli sağlık ve spor alanlarında önemini göstermektedir.
Bu bağlamda Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği olarak aktif destek belirttiğimiz Spor Eczacılığı online sertifikalı programı Lokman Hekim Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve Lokman Hekim Sürekli Eğitim Merkezi iş birliği ile 17 Ekim – 21 Kasım 2020 tarihleri arasında online eğitim olarak eczacılarımızın katılımı ile düzenlenecektir.
Ülke sporuna ve sporcularına sporcu sağlığı danışmanlık hizmetlerinin profesyonel olarak eczacılarımız tarafından sağlanmasına vesile olan bu programa ada geneli eczacılarımız aktif olarak destek vermektedir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur."
Kaynak: Editör:
Etiketler: Ülkede, bir, ilk, ''Spor, Eczacılığı'',
haberiçi alt 2
Yorumlar
Haber Yazılımı